הפריצות בשוק הסת"ם

מאז ומעולם נחשבה מלאכת כתיבת הסת"ם למלאכת קודש, הקשורה בעבותות בל ינתקו לבית המדרש והתורה הקדושה. שכן "הכשרת" הסופרים איננה כ"הכשרת" שאר אנשי העסק והמלאכה, כדי להיות סופר עליך לשבת בבית המדרש תקופה לא קצרה, לעסוק בהלכות ובדיני הכתיבה המסובכים, וללמוד כיצד להרבות שכינה בכל בית ובכל לב יהודי, בצורה הנכונה, בעזרת קלף ודיו.


הלכות הכתיבה, והכוונה בשעת הכתיבה, פזורות ברחבי ש"ס התורה, והן נחשבות ל"מים רבים שאין להם סוף". על הסופר, טרם תחילת עבודתו, להיות בקי בהלכות אלו. כדי לוודא ולאשר את בקיאות הסופרים, ישנם מכוני הוראה שונים המעניקים "תעודת סופר מוסמך" לסופרים שעוברים בהצלחה את בדיקתם האישית, מלאת האחריות.


דא עקא, שגם תעודה שכזו איננה יכולה להעיד בהכרח על הדבר הוסף הנחוץ להיות לכל סופר: יראת שמים. שכן בקלות ניתן לפסול מוצר סת"ם, וסופר שאינו ירא שמים דיו עלול חס וחלילה לרמות ולהוציא לאור מוצר פסול, בחזקת כשר. ניתן לומר שאין מלאכה אחרת בה המעמד הרוחני של בעל המלאכה, וגם של שלוחיו, חשוב כל כך, כמלאכת הסת"ם.


לצערינו, עם השנים דבקו בקודש יותר ויותר קליפות של טומאה, והגענו למצב שאנו עדים למקרי זיוף רבים מדי, של מכירת "טרֵף" בחזקת כשר. בתים שגרו בהם ללא מזוזות כשרות שנים רבות, ולבבות יהודיים רבים שלא טעמו טעם מצוות תפילין בטהרתה וכשרותה. ולדאבון לב, הנגע רק הולך וגובר: בגלל קלות יכולת הזיוף, ניצול של חוסר הידע הנרחב בנושא הסת"ם, וחוסר האכיפה והענישה בנושא הזה.

תפילין פסולות, כתיבה מהירה ורשלנית

מהו בעצם מוצר סת"ם פסול?


מוצר סת"ם פסול הינו ספר תורה, מגילה, מזוזה או תפילין שנכתבו שלא על פי גדרי ההלכה היהודית המקורית, ואשר בשל כך, מגדירה אותם ההלכה כפסולים ולא מועילים.


האם ניתן בהכרח לזהות את הגורם הפוסל במוצר?


לא! לדוגמא: אפילו כוונה לא נכונה בשעת הכתיבה יכולה לפסול את מוצר הסת"ם, ואת זאת אי אפשר לזהות. ועוד פסולים רבים כאלה, שבעקבותם אמנם תהיינה אותיות יפות כתובות על הקלף – אך לא כהלכה! ואת זה לא ניתן לזהות.


נראה כשר לגמרי, אך למעשה - פסולהאם יש סימנים שצריכים להעלות חשד לפסול במוצר?


כן. לדוגמא: מחיר זול מדי למוצר סת"ם ("מחיר מציאה - סט תפילין ב-600 ש"ח!!"); סופר או סוחר שאינם יראי שמים או שמזלזלים במוצרי הסת"ם; מוצר סת"ם ישן מדי או שלא נשמר בתנאים טובים או שנראה פגום.

"בתים יהודיים ללא מזוזה כשרה" מזוזה בכתיבה רשלנית


אם אי אפשר לזהות פסול בעין, מה כן אפשר לעשות כדי להינצל ממוצר סת"ם פסול?


מספר עצות:
- קנה רק מאדם ירא שמים. עדיפות למישהו שאתה מכיר.
- פגוש את הסופר שלך.
- בתפילין: ראה את הפרשיות שלך. ראה כיצד מכניסים את הפרשיות לבתים.
אל תחפש את הזול ביותר, חפש את הטוב ביותר!


 

אנו בהידור הסת"ם מציעים לכם את תכנית האמינות והשקיפות הטובה ביותר בחוג הסת"ם! כדי לדאוג שתזכו לקיים את מצוות הסת"ם בהידור, וללא דאגה.
לצפייה בפרטי התכנית לחץ כאן


כותב המאמר: א.ש